Logowanie
Witamy na stronie Bractwa Kurkowego w Poniecu
Turniej strzelecki gimnazjalistów PDF Drukuj Email
W sobotę, 18 października na strzelnicy Bractwa Kurkowego spotkali się gimnazjaliści z Ponieca i Żytowiecka. Celem tego spotkania było rozegranie turnieju strzeleckiego. Otwarcia zawodów dokonał prezes Bractwa Dariusz Kędziora. Pokrótce omówił działalność braci kurkowych i pokazał broń, z której odbędzie się strzelanie. Zapoznał wszystkich także z zasadami bezpieczeństwa. Turniej rozegrano w dwóch konkurencjach: strzelaniu z kbks na odległość 50 m i strzelaniu do kura. W pierwszej z wymienionych konkurencji zwyciężył Adam Sierakowski z Ponieca. Drugie miejsce zajął Bartosz Hasiński z Żytowiecka, a trzecie Nina Boguszyńska z Ponieca. Kura strącił Paweł Piotrowski z Żytowiecka. Drugie miejsce zajęła Kinga Matysiak, a trzecie Bartosz Hasiński (oboje z Żytowiecka). Po zakończeniu zawodów nastąpiło wręczenie nagród. Uczniowie mieli również możliwość wypróbowania swoich umiejętności w strzelaniu z pistoletu i obejrzeć strzelanie z broni czarnoprochowej.
 
Strzelanie żniwne 2014 PDF Drukuj Email
W dniu 6 września 2014 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Poniecu odbyło się doroczne strzelanie o tytuł króla żniwnego 2014. Oprócz bracu z Ponieca udział brali członkowie bractw kurkowych z Jutrosina, Krobi i Rydzyny. Przed rozpoczeciem zawodów odbyło się zaprzysiężenie nowego członka - Zbigniewa Klimasza.
W wyniku trwających kilka godzin wyłoniono zwycięzców w następujących konkurencjach.
Królem Żniwnym 2014 został Michał Mikołajczyk.
W skład świty królewskiej weszli zdobywcy kolejnych miejsc.
2. I marszałek - Piotr Giera
3.II marszałek - Maciej Pawlak
4. I rycerz - Paweł Sierakowski
5. II rycerz - Krzysztof Nowicki
6. I giermek Jakub Kedziora
7.II giermek - Leszek Andrzejak
Księciem Żniwnym, czyli młodzieżowym mistrzem Bractwa Kurkowego w Poniecu został Jakub Boguszyński. 
Drugie miejsce zajął Filip Kędziora.
We współzawodnitwie o ryngraf przechodni Ścibora Ponieckiego zwyciężył Krzysztof Łabisinski z Bractwa Kurkowego w Krobi.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Jacek Gilewski
3. Henryk Andrzejewski
Tarczę ustępującego króla żniwnego 2013 Marka Koniecznego zdobył Jerzy Mierzyński z Bractwa Kurkowego we Włoszakowicach.

Dalsze miejsca zajęli:
2. Andrzej Kuźma - Bractwo Kurkowe w Rydzynie
3. Filip Kędziora
Tarczęl losową (bracką) zdobył Marek Balcerek z Bractwa Kurkowego w Jutrosinie.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Jacek Gilewski
3. Henryk Andrzejewski
Tarczę ufundowaną przez firmę "Kwiatogród" z okazji 25 lecia istnienia zdobył Marek Balcerek - BK Jutrosin
Dalsze miejsca zajęli:
2. Andrzej Kuźma - BK Rydzyna
3. Jakub Boguszyński
Kura strącił Witold Jankowiak - BK Krobia
Dalsze miejsca zajęli:
2. Krzysztof Łabusinski - BK Krobia
3. Kazimierz Musielak
W strzelaniu do tarczy pań zwyciężyła Michalina Szwarczyńska.
Dalsze miejsca zajęły:
2. Nina Boguszyńska
3.Stanisława Kędziora
4. Aneta Giera
5. Małgorzata Szefert
W strzelaniu do tarczy dziecięcej zwycięzył Mikołaj Klimasz.
Dalsze miejsca zajęli:
2. Maksymilian Kuropka
3. Jakub Konieczny

 
Otwarcie strzelnicy i strzelanie królewskie PDF Drukuj Email
Otwarcie strzelnicy Bractwa Kurkowego i strzelanie królewskie

Po niespełna pięciu latach od chwili powstania Bractwo Kurkowe w Poniecu doczekało się własnej strzelnicy. Praca przy wznoszeniu obiektu trwała trzy lata. Wykonali ją sami bracia własnym kosztem. Korzystali także ze wsparcia zaprzyjaźnionych osób oraz organizacji, takich jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Ponieckie Stowarzyszenie Wędkarzy „Perkoz” i Koło Łowieckie „Diana”. Uroczyste otwarcie strzelnice miało miejsce w sobotę, 10 maja 2014 r. Przybyły poczty sztandarowe bractw kurkowych z Borku Wielkopolskiego, Dolska, Jutrosina, Krobi, Mieszkowa, Pogorzeli, Rydzyny, Rawicza, Śmigla, Włoszakowic oraz Poznańskiego Bractwa Kurkowego „Grodu Przemysława”. Obecne były także sztandary Okręgu Leszczyńskiego Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP, Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Łowieckiego „Diana”. Spośród zaproszonych gości zjawili się m. in. : wicestarosta gostyński Janusz Sikora, burmistrz Ponieca Jacek Widyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Poniecu Jerzy Kusz, proboszcz parafii w Poniecu ks. Krzysztof Szymendera, komendant miejski policji w Lesznie Piotr Leciejewski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu Maciej Malczyk, prezes okręgu leszczyńskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Maciej Osiński, król kurkowy okręgu leszczyńskiego Andrzej Samol.
Uroczystość uświetniała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCKSTiR oraz jutrosińscy bracia kurkowi, którzy w szczególnych chwilach oddawali strzały z armaty – wiwatówki. Dziewczyny z ponieckiego gimnazjum pomagały w zorganizowaniu pochodu niosąc tarcze.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem uczestników do kościoła parafialnego. Po drodze została złożona wiązanka pod miejscem straceń w 1939 r. Mszę świętą odprawił ks. proboszcz. Następnie uczestnicy udali się na strzelnicę. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu strzeleckiego, prezes bractwa Dariusz Kędziora, powitał wszystkich zebranych. Sekretarz bractwa Grzegorz Wojciechowski przedstawił krótki zarys najnowszych dziejów organizacji. Szczególnie ważnym momentem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej dzisiejsze wydarzenie. Dokonali tego; Jerzy Szwarczyński – wiceprezes, inicjator odrodzenia Bractwa, Michał Mikołajczyk pierwszy prezes, Krzysztof Nowicki – król kurkowy 2013 i król żniwny 2013 Marek Konieczny. Odsłonięciu towarzyszyły wystrzały armatnie. Po przecięciu wstęgi, ks. proboszcz dokonał poświęcenia obiektu. Zebrani goście wygłosili krótkie gratulacje z okazji wielkiego osiągnięcia, jakim jest wybudowanie strzelnicy.
Po części oficjalnej wszyscy mieli możność posilić się grochówką, a następnie rozpoczęto zawody. Na ich wstępie, prowadzący strzelanie, Jacek Gilewski, zapoznał wszystkich z zasadami bezpieczeństwa i rodzajami konkurencji. Zobowiązał także do zapoznania się z wywieszonym regulaminem bezpieczeństwa, co każdy uczestnik powinien potwierdzić podpisem w specjalnej księdze.
Właściwe zawody rozpoczęły się kilka minut po godzinie 14. 00. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużym powodzeniem. Szczególnie jednak walczono o ryngraf ufundowany przez Jarosława Glonka. Jak zwykle wielkie emocje wzbudziło strzelanie do kura. Do tej konkurencji zapisało się 60 osób, co jest rekordem ponieckiej strzelnicy. Wszystkie konkurencje, z wyjątkiem strzelania królewskiego i książęcego miały charakter otwarty. Mogła wziąć w niej każda osoba, także niezrzeszona. Oprócz tego panie miały własną tarczę, a dzieci strzelały z broni pneumatycznej.
Po ponad pięciogodzinnych zmaganiach dokonano podsumowania. Wyniki tegorocznego strzelania są następujące:
Królem kurkowym 2014 – 2015 został Andrzej Dziubałka
Kolejne miejsca zajęli, czyli tworzą świtę królewską:
2. Jacek Gilewski – I marszałek
3. Piotr Giera – II marszałek
4. Jakub Kędziora – I rycerz
5. Leszek Andrzejak – II rycerz
6. Marek Konieczny – I giermek
7. Krzysztof Nowicki – II giermek
Księciem bractwa, czyli mistrzem młodzieżowym został Jakub Boguszyński.
Kolejne miejsca zajęli:
2. Filip Kędziora
3. Tomasz Radzimski
Wyniki pozostałych konkurencji:
Tarcza ufundowana przez ustępująca króla Krzysztofa Nowickiego:
1. Krzysztof Smoleński – Bractwo Kurkowe Jutrosin
2. Jacek Gilewski – Bractwo Kurkowe Poniec
3. Marek Balcerek – Bractwo Kurkowe Jutrosin
Strzelanie o ryngraf Jarosława Glonka:
1. Krzysztof Łabusinski – Bractwo Kurkowe w Krobi
2. Tadeusz Żychlewicz – Bractwo Kurkowe w Pleszewie
3. Krzysztof Smoleński – Bractwo Kurkowe w Jutrosinie
Strzelanie do tarczy ufundowanej przez Wojciecha Szymańskiego, syna Stanisława Szymańskiego, króla Bractwa Kurkowego w Poniecu w 1928 r.
1. Andrzej Kuźma – Bractwo Kurkowe Rydzyna
2. Marek Balcerek – Bractwo Kurkowe Jutrosin
3. Jakub Boguszyński – Bractwo Kurkowe Poniec
Strzelanie do tarczy brackiej ( losowej):
1. Andrzej Samol – Bractwo Kurkowe Rawicz
2. Andrzej Kuźma – Bractwo Kurkowe Rydzyna
3. Piotr Kuropka – Bractwo Kurkowe Poniec
Tarcza dla pań:
1. Michalina Szwarczyńska
2. Nina Boguszyńska
3. Aneta Giera
Strzelanie do tarczy dziecięcej
1. Wiktoria Karkosz
2. Oskar Karkosz
3. Maksymilian Kuropka
Kura strąciła Michalina Szwarczyńska, drugie miejsce zajęła Nina Boguszyńska, a trzecie Sebastian Węcłaś.
Ponadto Jarosław Glonek został odznaczony przez prezesa Okręgu Leszczyńskiego ZKBS RP Macieja Osińskiego Krzyżem Rycerskim Orderu Zasługi. Odznaczenie zostało nadane przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych.
Po zakończeniu uroczystości bracia i goście bawili się podczas biesiady. 
Walne zebranie PDF Drukuj Email
Walne zebranie sprawozdawcze Bractwa Kurkowego w Poniecu

W dniu 21 lutego 2014 r. dobyło się roczne walne zebranie sprawozdawcze Bractwa Kurkowego w Poniecu. Na zebraniu stawiło się 21 braci i jeden kadet. Stanowiło to kworum niezbędne do podejmowania uchwał.
Bracia wysłuchali sprawozdania Zarządu z działalności w latach 2013 – 2014. Ilość członków Bractwa w tym okresie wzrosła do 42. Odbyły się wszystkie zawody strzeleckie przewidziane planem. Po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu ubiegłego roku strzelanie „Na powitanie lata”, które ma być cykliczną imprezą. Po raz pierwszy wyłoniono także najlepszego strzelca Bractwa oraz przyznano nagrodę w Ponieckim Grand Prix. Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wspólnie z burmistrzem Ponieca Bractwo zorganizowało festyn strzelecki. Duży postęp dokonał się przy budowie strzelnicy, która w tym roku ma zostać oddana do użytku. Bracia udzielili Zarządowi absolutorium i zatwierdzili roczny plan działania na okres 2014 – 2015. Podjęto także szereg innych uchwał, w tym o: zatwierdzeniu planu działania na okres 2014 – 2015, wysokości składek członkowskich (200 zł na rok), utworzeniu sekcji dziecięco – młodzieżowej, skupiającej najmłodszych członków Bractwa w wieku do 15 lat. Na zakończenie zebrania prezes Dariusz Kędziora udekorował Michała Mikołajczyka, prezesa w latach 2009 – 2013 odznaką za Zasługi dla Bractwa Kurkowego w Poniecu w uznaniu jego wielkich zasług w działalności organizacji.
Dokładniejsze sprawozdanie z działalności Bractwa w latach 2013 – 2014 jest dostępne w dziale „Ważne dokumenty”.

 
Strzelanie Niepodległościowe 10.11.2013 PDF Drukuj Email

Bractwo Kurkowe w Poniecu zorganizowało, zgodnie ze swoją tradycją, doroczne Strzelanie Niepodległościowe. Tym razem odbyło się ono w restauracji „Kryształowa” w przeddzień Święta Niepodległości, czyli 10 listopada. Od wczesnych godzin popołudniowych bracia rywalizowali w strzelaniu z broni pneumatycznej. Główną nagroda była szabla ufundowana przez wiceprezesa Bractwa Jerzego Szwarczyńskiego. Strzelano również do Tarczy Niepodległościowej i losowej sponsorowanej przez Jana Raczkiewicza. Oczywiście zawody nie mogły obyć się bez tradycyjnego strzelania do kura.
W imprezie, oprócz ponieckich braci, udział wzięli goście z bractw w Rawiczu, Rydzynie, Wrześni i Włoszakowicach oraz osoby niezrzeszone.
Po kilkugodzinnych zmaganiach ostatecznie rozstrzygnięto wszystkie konkurencje. Szablę zdobył brat Jacek Gilewski. Drugie miejsce zajął Krzysztof Nowicki, a trzecie Piotr Kuropka. Wszyscy reprezentują Bractwo Kurkowe w Poniecu. Równie z w strzelaniu do Tarczy Niepodległościowej zwyciężyli bracia z Ponieca: pierwszy był Henryk Andrzejewski, drugi Jacek Gilewski, a trzeci Filip Kędziora. Goście natomiast odnieśli sukces w strzelaniu do tarczy losowej. Zwyciężył Andrzej Kuźma z Bractwa Kurkowego w Rydzynie, drugi był Aleksander Mitkowski z Bractwa Kurkowego we Wrześni, a trzeci Krzysztof Nowicki z Bractwa Kurkowego w Poniecu. Kura strącił Marek Konieczny, drugie miejsce zajął Henryk Andrzejewski, a trzecie Jakub Kędziora.
Ostatnią konkurencją było strzelanie dla dzieci. Pierwsze miejsce zajął Jakub Konieczny, drugie Maksymilian Kuropka, a trzecie Mikołaj Klimasz.
Bractwo powiększyło swoje szeregi o nowych członków. Przysięgę bracką złożyli: Henryk Andrzejewski, Piotr Kuropka i Leszek Andrzejak oraz trzech młodocianych kadetów: Maksymilian Kuropka, Mikołaj Klimasz i Jakub Konieczny.
Dokonano również podsumowania całorocznej rywalizacji o tytuł najlepszego strzelca Bractwa Kurkowego w Poniecu. Najlepszy wynik osiągnął Filip Kędziora z wynikiem 354 punktów. Drugie miejsce zajął Dariusz Kędziora (303 pkt.), a trzecie Jacek Gilewski (243 pkt.). Dokładne wyniki są podane na stronie internetowej Bractwa.
Miłym akcentem było odznaczenie trzech braci Krzyżem Rycerskim Orderu Zasługi za duży wkład w rozwój Bractwa Kurkowego w Poniecu. Wśród odznaczonych są: Dariusz Kędziora, Paweł Sierakowski i Jarosław Glonek. Dekoracji dokonał prezes Okręgu Leszczyńskiego Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP, brat Maciej Osiński. Na uroczystości był obecny również burmistrz Ponieca, Jacek Widyński. Podziękował on Bractwu za dotychczasową aktywność oraz życzył dalszych sukcesów.
Po zakończeniu zawodów odbył się bal bracki.
W dniu 11 listopada bracia wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 13

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości